Nie je bunker ako bunker

Autor: Barbora Šimnovičová | 19.8.2014 o 23:51 | (upravené 20.8.2014 o 12:33) Karma článku: 2,09 | Prečítané:  388x

Určite si veľa z nás pamätá, ako sme si v detstve stavali bunkre. Bolo nám jedno, z čoho ich vytvoríme, a kde. Išlo hlavne o to, aby bola v ňom čo najväčšia tma. :) Aspoň ja mám takú skúsenosť. No slovo "bunker" sa nespája iba s našimi spomienkami na detstvo. Veď čítajte ďalej.

Ako som spomínala, bunkre sa nespájajú iba s našimi spomienkami. Na Slovensku existuje občianske združenie BUNKRE, ktoré vzniklo za účelom zhromažďovania čo najviac informácií o slovenských bunkroch a o tom, priblížiť ľuďom pôvodný význam bunkrov.

Ak si niekto myslí, že BUNKRE sa venujú iba teoretickému zhromažďovaniu informácií a poznatkov o bunkroch, je na omyle. Okrem iného sa venujú aj rôznym poznávacím výletom po Slovensku ale aj po iných štátoch Európy. Nevynechali napríklad Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko aj Slovinsko. Najbližšie sa chystajú do susedného Česka.

Nie všetky bunkre sú rovnaké. Každý z nich má niečo, čo iný bunker nemá.

Slovo kaverna sa dá definovať ako vypuklina alebo jaskyňa. No okrem iného sa pod pojmom kaverna označovali bunkre, ktoré sa stavali v období prvej svetovej vojny. Tieto bunkre slúžili na úkryt delostrelcov, no tiež sa používali na uskladnenie vojenskej munície.

Najznámejšie sú určite Dúbravské kaverny. Nájdeme ich v Bratislave, v časti Dúbravka. Organizácia BUNKRE sa v roku 2012 pokúšala odhaliť jednu z týchto kaverien, ale nebolo to jednoduché, ako si páni z občianskeho združenia na začiatku mysleli. No ich to neodradilo a v odkrývaní tajomstiev jednej z dúbravských kaverien pokračovali. V tomto úmysle ich podporovalo veľa nadšencov. Keď človek vie, že má okolo seba ľudí, ktorí mu veria a podporujú, tak všetko ide ľahšie.

Ďalším zaujímavým objektom tohto občianskeho združenia sú ľahké opevnenia tzv. Ropíky. Tie bývajú vytvorené zo železobetónového ľahkého opevnenia. Tieto bunkre sa začali využívať až v tridsiatych rokoch 20.storočia.

Pár rokov pred začiatkom 2. svetovej vojny ( v rokoch 1936-1938) začali vznikať tzv. delostrelecké tvrze. Nájdeme ich hlavne v susednom Česku, najznámejšie sú hlavne Hurka, Dobrošov alebo Stachelberg. Slúžili hlavne na ochranu pred stále viac nepokojným Nemeckom.

Pozorovateľňa. Podľa názvu ide o úkryt, odkiaľ sa sledoval nejaký objekt respektíve miesto. Tieto úkryty slúžili hlavne na stráženie. Najznámejšie pozorovateľne nájdeme v okolí Košíc.

Ďalšie zaujímavé úkryty sú napríklad CO opevnenia. Nepodarilo sa mi o nich zistiť podrobnejšie informácie. Viem iba toľko, že také CO opevnenie nájdeme napríklad v českom meste Náchod.

Aby som nezabudla spomenúť najvýznamnejšie a najzaujímavejšie akcie, ktoré občianske združenie BUNKRE zatiaľ podniklo:

V novembri roku 2011 sa uskutočnila akcia Kamzík. Išlo o reálne spoznanie bunkrov, ktoré sa nachádzajú v okolí vrchu Kamzík. Táto akcia prebehla úspešne. Chlapi prešli vyše 3 km a počas troch hodín stihli prejsť 4 kaverny. Tomu sa povie úspech.

V decembri toho istého roku sa konala podobná akcia. Miestom konania bola Petržalka a jej okolie. Napriek chladnému počasiu sa táto akcia vydarila na 100 percent.

V roku 2012, presnejšie 9. júna sa konala prehliadka bunkrov na Záhorí, v obci Kuchyňa. O tejto akcií sa dá povedať, že pre milovníkov bunkrov, úkrytov a podobných vecí bola ako MDD. Samozrejme, ako by to bolo, keby sa táto akcia neskončila úspešne. Aj keď, vraj očakávali viac bojovej techniky. Ale na druhej strane, nič nie je dokonalé.

Ďalšou z akcií bolo už spomínané odkopnutie dúbravskej kaverny, ktoré sa konalo 24. novembra pred 2 rokmi.

Pred rokom, presne 11. augusta sa BUNKRE zúčastnili prehliadky Raketovej základne, ktorá sa nachádza na Devínskej kobyle.

No a naposledy sme mohli chlapov vidieť v júni tohto roku na prednáške o kavernách z cyklu Prešporské večery. Tam sa ľudia mohli dozvedieť všetko, čo ich zaujímalo o kavernách.

Najbližšie sa chystajú navštíviť bratov Čechov.

 

Verím, že sa im bude dariť v tom, čo robia. Ja osobne som ani netušila, že niečo takéto existuje. Bola som dosť prekvapená, keď som sa dozvedela o existencií tohto združenia. No musím povedať, je to celkom zaujímavé.

 

Použitá literatúra:

www.bunkre.info

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?