Byť šťastný/á? To znamená...

Autor: Barbora Šimnovičová | 20.12.2014 o 14:32 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  166x

Tak trošku na zamyslenie....

Rozprávali sa dvaja ľudia: jeden je starý pán, ktorý prežil druhú svetovú vojnu,totalitu, pád komunistov a rozdelenie krajín. Druhý je mladý, môže mať okolo 15 rokov. Ten starší sa pýtal toho mladšieho, či je šťastný.

"Ja si myslím, že som šťastný" hovorí ten mladý "mám všetko: najnovší mobil, tablet, notebook, internet..."

"Tomu hovoríš šťastie? Podľa teba stačí mať len najnovší mobil, notebook, tablet a podobné veci? Myslíš si, že to je všetko, čo potrebuješ? Pre teba neznamená nič zdravie, rodina, priatelia?

"Ale áno, znamená, ale veď priateľov mám na facebooku a tí mi bohato stačia, kď budem chorý, tak na internete si nájdem nejaké rady, ktoré mi pomôžu uzdraviť sa"

"To si len ty myslíš. Skutoční priatelia behajú po ulici a nie po internete. Takto sa ťa opýtam: koľko tých tvojich internetových "priateľov" by ti pomohlo, keby ti je najhoršie, keby potrebuješ mať niekoho pri sebe.?Koľko z tých tvojich "priateľov" ťa pozdraví na ulici? A tie "zaručené" rady ti tiež nemusia vždy pomôcť."

Starý pán sa odpovede nedočkal. Miesto toho sa ho jeho spoločník opýtal:

"A ty si myslíš, že si šťastný?"

"Som šťastný. I keď mi už zdravie neslúži tak, ako kedysi, i keď už nevyzerám tak, ako pred pár desiatkami rokov, napriek tomu som šťastný." odpovedal mu.

"A prečo si šťastný?"

"Pretože mám okolo seba ľudí, s ktorými sa môžem porozprávať, ktorí mi pomôžu, keď to potrebujem. Samozrejme pomôžem aj ja im, keď ma o to žiadajú. Pretože ešte mi nohy tak slúžia, že môžem chodiť na prechádzky do lesa, poprípade si nakúpiť do mesta a nemusím na to nikoho využívať. A nepotrebujem žiadne moderné vynálezy, mne stačí moje rádio, kde si vypočujem správy a nejakú dobrú muziku, Televízor a počítač nemám vôbec. Sú to zbytočné veci, iba to požiera čas. Namiesto toho sa venujem iným veciam: čítam starú dobrú literatúru, ktorá ma vracia do mladosti alebo si zájdem za priateľmi a OSOBNE  sa porozprávame o tom, čo máme nové."

***

Z tohto vyplýva, že každý človek potrebuje niečo iné, aby bol šťastný. Niekto potrebuje ku šťastiu najnovšie technológie, niekto zas obyčajné jednoduché veci. Ja osobne súhlasím s názorom toho staršieho. Myslím si, že oveľa dôležitejšie je mať ľudí okolo seba, zdravie, lásku...než tie materiálne statky a imaginárne kontakty, ktoré aj tak nikdy nepomôžu a neporadia, keď ich o to bude niekto žiadať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?