Naše práva sú ako to najjemnejšie sklo - treba si ich chrániť

Autor: Barbora Šimnovičová | 25.3.2015 o 21:29 | (upravené 25.3.2015 o 21:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  121x

Jana Dubovcová - verejná ochrankyňa práv, alebo inak povedané: ombudsmanka. Čo vlastne taká ochrankyňa práv robí? Ako sa volí? A je vlastne dôležitá pre nás a našu spoločnosť?

Každý z nás má nejaké práva a povinnosti. Tak, ako by sme mali povinnosti plniť a nezabúdať na ne, nemali by sme zabúdať ani na naše práva a chrániť si ich. Na Slovensku máme rôzne odvetvia práva: rodinné, obchodné, pracovné a veľa iných. Každé z týchto právnych odvetví obsahuje nejaké zákony. Zákony, ktoré by sme mali dodržiavať a ktoré by mali byť dodržiavané aj vo vzťahu k nám. Ak sa nám stalo niečo, čo je v rozpore s právami a slobodami, tak nám pomôže verejný ochranca práv - tzv. ombudsman. V súčasnosti je verejnou ochrankyňou práv Jana Dubovcová.

Čo robí taký verejný ochranca práv? Povedzme si to jednoducho: ochraňuje naše práva. Každý, bez ohľadu na vek, povolanie, sociálny status a iné kritériá, každý, kto cíti, že mu bolo v niečom uškodené, ukrivdené sa môže obrátiť na verejného ochrancu práv. Ide tu o jednanie s orgánmi verejnej správy, ako sú ministerstvá, územné celky, okresy a podobne. Ak si niekto myslí, že s ním nejednali v súlade s právnymi predpismi, tak verejný ochranca práv je tu na to, aby pomohol.

Kedy a ako sa volí taký ombudsman? Voľba verejného ochrancu práv sa uskutočňuje v Národnej rade Slovenskej republiky a volia si ho poslanci NR SR na dobu piatich rokov.

Ombudsman by mal spĺňať isté podmienky: mal by mať viac ako 35 rokov,  nemal by byť členom žiadnej politickej strany, mal by byť občanom Slovenskej republiky a samozrejme by mal byť spôsobilý na právne úkony. Bez jeho súhlasu je voľba neplatná.

Verejný ochranca práv predtým, ako začne vykonávať túto funkciu musí zložiť sľub: 

"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, že sa budem podieľať na ochrane základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy a že základné práva a slobody budem chrániť v súlade s princípmi demokratického a  právneho štátu.".

Na Slovensku je verejný ochranca práv pomerne neznámy orgán, o ktorom ľudia väčšinou iba počujú v správach alebo čítajú v novinách. No veľa o ňom nevedia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?