Naše práva sú ako to najjemnejšie sklo - treba si ich chrániť

Autor: Barbora Šimnovičová | 25.3.2015 o 21:29 | (upravené 25.3.2015 o 21:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  130x

Jana Dubovcová - verejná ochrankyňa práv, alebo inak povedané: ombudsmanka. Čo vlastne taká ochrankyňa práv robí? Ako sa volí? A je vlastne dôležitá pre nás a našu spoločnosť?

Každý z nás má nejaké práva a povinnosti. Tak, ako by sme mali povinnosti plniť a nezabúdať na ne, nemali by sme zabúdať ani na naše práva a chrániť si ich. Na Slovensku máme rôzne odvetvia práva: rodinné, obchodné, pracovné a veľa iných. Každé z týchto právnych odvetví obsahuje nejaké zákony. Zákony, ktoré by sme mali dodržiavať a ktoré by mali byť dodržiavané aj vo vzťahu k nám. Ak sa nám stalo niečo, čo je v rozpore s právami a slobodami, tak nám pomôže verejný ochranca práv - tzv. ombudsman. V súčasnosti je verejnou ochrankyňou práv Jana Dubovcová.

Čo robí taký verejný ochranca práv? Povedzme si to jednoducho: ochraňuje naše práva. Každý, bez ohľadu na vek, povolanie, sociálny status a iné kritériá, každý, kto cíti, že mu bolo v niečom uškodené, ukrivdené sa môže obrátiť na verejného ochrancu práv. Ide tu o jednanie s orgánmi verejnej správy, ako sú ministerstvá, územné celky, okresy a podobne. Ak si niekto myslí, že s ním nejednali v súlade s právnymi predpismi, tak verejný ochranca práv je tu na to, aby pomohol.

Kedy a ako sa volí taký ombudsman? Voľba verejného ochrancu práv sa uskutočňuje v Národnej rade Slovenskej republiky a volia si ho poslanci NR SR na dobu piatich rokov.

Ombudsman by mal spĺňať isté podmienky: mal by mať viac ako 35 rokov,  nemal by byť členom žiadnej politickej strany, mal by byť občanom Slovenskej republiky a samozrejme by mal byť spôsobilý na právne úkony. Bez jeho súhlasu je voľba neplatná.

Verejný ochranca práv predtým, ako začne vykonávať túto funkciu musí zložiť sľub: 

"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, že sa budem podieľať na ochrane základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy a že základné práva a slobody budem chrániť v súlade s princípmi demokratického a  právneho štátu.".

Na Slovensku je verejný ochranca práv pomerne neznámy orgán, o ktorom ľudia väčšinou iba počujú v správach alebo čítajú v novinách. No veľa o ňom nevedia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?